Czym jest medytacja

monk-458491_1280Medytacja jest dzisiaj bardzo popularnym słowem. Powstaje coraz więcej nurtów o dziwacznych nazwach, które mają zaoferować nam coś oryginalnego i świeżego. Buddyjska medytacja jest jednak jedną z najstarszych na świecie i nie potrzebuje specjalnych kursów, aby się jej nauczyć, a buddyjscy nauczyciele zawsze udzielają nauk za darmo.

Wbrew pozorom, metoda ćwiczenia umysłu jaką pozostawił za sobą Budda, nie jest po prostu kolejną formą medytacji. Przedstawia się także nieco inaczej niż to, jak powszechnie rozumie się medytację. Budda nauczał tej techniki w konkretnym celu. Tym celem było wyzwolenie się ze wszelkiego stresu i niezaspokojenia ciała i umysłu. Aby tego dokonać trzeba ćwiczyć się w obserwowaniu tego jak ów stres i niezaspokojenie powstają. Dokładne ujrzenie tego procesu nazywa się oświeceniem, które prowadzi do doświadczenia nigdy więcej niezachwianego szczęścia i spokoju – Nibbany.

Czym zatem jest medytacja?
Palijskie słowo na określenie medytacji to „Bhāvanā”. Oznacza ono „rozwój”. Rozwój ten zachodzi poprzez obserwację umysłu i powstających w nim stanów. Medytacja jest obserwowaniem jak porusza się uwaga naszego umysłu, aby ostatecznie zobaczyć JAK powstaje w nim ciągłe niezaspokojenie. Aby medytować musimy wykorzystywać naszą uważność.

Czym jest uważność?
Uważność jest pamiętaniem by obserwować jak uwaga naszego umysłu przechodzi z jednej rzeczy na drugą wraz z umiejętnym traktowaniem wszystkich przychodzących doznań.

Wszystko to może się wydać na pierwszy rzut oka nieco skomplikowane, ale w zasadzie jest bardzo prostym procesem. Uwaga naszego umysłu nieustannie przeskakuje z jednej rzeczy na drugą. Umysł znajduje się w ciągłym ruchu. Możemy to łatwo zaobserwować chociażby gdy wpadamy w wir myśli na jakiś temat. W naszej głowie powstają wtedy coraz to nowe myśli, które kierują naszą uwagę na coraz to nowe rzeczy, które tworzą kolejne myśli itd. Tak, że pierwotny temat, na który myśleliśmy może diametralnie różnić się od tego, na którym skończyliśmy. Podobnie jest ze wszelkiego rodzaju odczuciami i emocjami. Uwaga umysłu lubi za nimi podążać i dodatkowo je podsycać.

Obserwowanie tego procesu oraz systematyczne jego wygaszanie jest właśnie medytacją. jej podstawową techniką natomiast jest charmonijne porzucanie negatywnych stanów umysłu i wzbudzanie pozytywnych. Można ją przedstawić za pomącą sześciu prostych kroków, które bezpośrednio oparte są na naukach samego Buddy.

Kliknij tutaj aby przeczytać o „6 krokach” medytacji.